Kupiłeś auto za granicą? Sprawdź, jakie formalności Cię czekają!
Postanowiłeś kupić nowy samochód i znalazłeś wymarzony model za granicą? A może dopiero planujesz zmienić pojazd i zastanawiasz się, jakie formalności czekałyby Cię w przypadku sprowadzania go z zagranicy? Poznaj odpowiedzi na najbardziej palące pytania: o koszty, terminy i zobowiązania prawne. Przygotuj się, by proces zakupu przebiegł szybko i sprawnie!
Podpisywanie umowy z zagranicznym sprzedawcą – o czym warto wiedzieć?
Jest pewna kwestia, o której dobrze wiedzieć przed udaniem się po auto za granicę. Chodzi o przygotowanie formularza umowy. W Polsce – nic prostszego. Druk przygotowywany jest w języku ojczystym i każdy wie, co podpisuje.
A co za granicą? Tutaj warto mieć umowę dwujęzykową. Nie tylko zapobiegnie ewentualnym nieporozumieniom, ale także pozwoli Ci uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów za wynajęcie tłumacza przysięgłego. Sporządzonej wyłącznie w obcym języku umowy nie możesz bowiem przetłumaczyć samodzielnie – na dokumencie musi pojawić się pieczęć tłumacza przysięgłego. Dotyczy to także dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.
Porada: Kończąc spotkanie ze sprzedawcą, miej w ręku jeden egzemplarz dwujęzycznej umowy, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli występuje), zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu oraz dwa komplety kluczyków.
Po powrocie do Polski – wizyta w Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Celnym
Kiedy już wrócisz z samochodem do kraju, skieruj się do stacji diagnostycznej i przeprowadź przegląd techniczny. To nie tylko korzystny krok, ale wręcz obowiązkowy – bez uzyskania pozytywnego wyniku przeglądu nie uda Ci się zarejestrować samochodu w Polsce. Otrzymasz także dokument identyfikacyjny dla zakupionego samochodu.
W ciągu pięciu dni od kupienia auta z zagranicy musisz złożyć uproszczoną deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U. Wiąże się to z zapłaceniem akcyzy. Jeżeli nabyłeś pojazd z silnikiem do 2000 cm³, zapłacisz 3,1% wartości pojazdu, a jeśli powyżej 2000 cm³, licz się z kosztem rzędu 18,6% wartości pojazdu.
Kolejne wydatki to podatek. Jeżeli kupiłeś auto w kraju spoza Unii Europejskiej, musisz zapłacić 23% wartości auta. Jeżeli jednak nabyłeś pojazd w państwie należącym do Unii Europejskiej, złóż w Urzędzie Skarbowym deklarację VAT-24 – dzięki niemu dostaniesz zaświadczenie zwalniające z płacenia podatku.
To jeszcze nie koniec! Za samochód wyprodukowany poza Unią Europejską musisz zapłacić 10% cła w Urzędzie Celnym. Z kolei na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłać 500 zł opłaty recyklingowej.
Rejestracja auta i wybór OC
Jesteś już prawie na końcu drogi – zostały Ci ostatnie formalności. Teraz musisz udać się do urzędu celem zarejestrowania auta. Wybierz zwykłe tablice rejestracyjne, by zapłacić mniej – 256 zł (jeśli chcesz skorzystać z indywidualnych, opłata wzrośnie do 1176 zł). Na rejestrację masz dokładnie miesiąc (30 dni) od zakupu auta.
Maksymalnie w dniu rejestracji wykup pojazdowi OC na rok. Przejrzyj oferty, bo ceny są bardzo konkurencyjne – sprawdź, które towarzystwo może Ci zaoferować najwięcej zniżek. By zaoszczędzić czas, polisę możesz zamówić online. A jeżeli planujesz sprowadzić samochód z Anglii, przeczytaj ten artykuł: Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC .