Jak czyścić kartacz do brody?
W kosmetyczce każdego brodacza znajduje się kilka produktów, które używane są codziennie. Szczotka, olejek lub balsam to szczególnie doceniane produkty do pielęgnacji zarostu, co nie jest żadnym zaskoczeniem, ostatecznie dzięki nim broda rośnie zdrowo i wygląda bardzo estetycznie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że o kartacz do brody należy odpowiednio dbać. W dzisiejszym artykule opowiemy nieco o tym, w jaki sposób najlepiej wyczyścić kartacz do brody. Zapraszamy do lektury!
Jak często czyścić kartacz do brody?
Jednym z głównych funkcji kartacza do brody, oczywiście poza szybkim ujarzmieniem niesfornych kosmyków, jest masowanie skóry oraz pomoc w pozbywaniu się martwego naskórka. Niezadbana i niewyczesywana regularnie broda usiana jest nieestetycznie wyglądającym naskórkiem, który psuje wygląd. Za pomocą twardej szczotki z naturalnego włosia, szybko pozbędziemy się tego problemu! Broda jest teraz czysta, ale Panowie pamiętajmy o czyszczeniu szczotki! Martwy naskórek, kurz, resztki jedzenia oraz produktów do pielęgnacji tworzą mieszankę, która jest wręcz idealną pożywką dla bakterii szukających takiego właśnie miejsca na swoje siedlisko. Używając zabrudzonej szczotki, wszystkie bakterie lądują z powrotem na naszej brodzie, dlatego aby nie dopuszczać do takich sytuację kartacz do brody powinniśmy starannie czyścić co miesiąc.
Jak myć kartacz do brody?
Czyszczenie kartacza do brody powinniśmy rozpocząć od dokładnego wydłubania spomiędzy szczeciny większych zabrudzeń oraz włosów, których w ciągu miesiąca regularnego szczotkowania nagromadziło się zapewne dość sporo. Na zabrudzenia, których nie umiemy pozbyć się z pomocą ręki jest kilka sposobów:
- Pocieranie kartaczem o kartacz – sposób dla wprawionych. Pocierając włosiem o włosie sprawimy, że głębiej usytuowany brud w postaci martwego naskórka i kurzu zacznie się podnosić, by w końcu wylecieć z naszej szczotki. Plusem takiego rozwiązania jest szybkość, jednak nie jest to sposób dla laików, ponieważ szczecina może ulec uszkodzeniu. Do minusów trzeba zaliczyć wymóg posiadaniu dwóch kartaczy
- Sprężone powietrze – sposób dla techników. Psikanie pomiędzy szczecinę sprężonym powietrzem ułatwi usuwanie brudu. Polecamy wykorzystać jako dodatek do mycia z pomocą wody.
- Dokładne mycie kartacza z wykorzystaniem wody i szamponu – do miseczki wlewamy trochę ciepłej wody, do której wlewamy trochę szamponu do brody (ważne by w składzie nie było sztucznych składników). Włosie szczotki zanurzamy w miksturze i zostawiamy na kilka minut – po chwili brud czanie wylatywać. W usuwaniu bardziej uporczywych elementów można pomóc sobie na przykład pęsetą.
Jak impregnować kartacz do brody?
Po wymyciu kartacza za pomocą wody musimy pamiętać o bardzo dobrym wysuszeniu. Szczotkę suszymy zawsze włosiem do dołu! Kartacz do brody możemy postawić na chłonnym ręczniku lub gąbeczce, która wchłonie płyn. Proces suszenia musi nastąpić naturalnie, latem możesz pozostawić szczotkę na zewnątrz, jednak nie polecamy korzystanie w tym celu z pełnego słońca. Nigdy nie susz kartacza za pomocą suszarki! Po zakończeniu suszenia szczotkę można zaimpregnować jednym z wybranych olejków do brody. Drewniana część dzięki olejowaniu zyska połysk i odporność na czynniki zewnętrzne.