Car bomba – najpotężniejsza bomba atomowa

bombaatomowa3

Dotychczas bomba atomowa użyta była dwukrotnie – 6 sierpnia 1945 – Hiroszima (bomba Little Boy) oraz 9 sierpnia 1945 – Nagasaki (bomba Fat Man). Ale czy to największe wybuchy? Nie… Największa była Car Bomba.

bombaatomowa3

Dotychczas bomba atomowa użyta była dwukrotnie – 6 sierpnia 1945 – Hiroszima (bomba Little Boy) oraz 9 sierpnia 1945 – Nagasaki (bomba Fat Man). Ale czy to największe wybuchy? Absolutnie nie. Największa była Car Bomba…

Podczas zimnej wojny, jedną z kart przetargowych był arsenał atomowy. Mocarstwa atomowe prześcigały się w wyścigu zbrojeń, a co za tym idzie dokonywały również próbnych detonacji. Największą do tej pory zdetonowaną bombą atomową była Car Bomba.

Car Bomba została zdetonowana 30 października 1961 roku na wyspie Nowa Ziemia, położonej na Morzu Arktycznym. Zdetonował ją radziecki strategiczny samolot bombowy dalekiego zasięgu TU-95 z wysokości ok 10tys km. Bomba miała ok 8 metrów długości i 2 metry szerokości oraz ważyła 27 ton.

Car Bomba była trójstopniową bombą termojądrową. Według pierwotnych zamierzeń miała mieć moc 150 megaton. Według radzieckich analiz zdetonowanie takiej bomby na Nowej Ziemi mogło objąć skażeniem pas 1000 km i wiązałoby się z ewakuacją takich miast jak Workuta czy Norlysk. Chcąc uniknąć ewakuacji moc bomby zmniejszono do 58 megaton co i tak odpowiadało ok:

  • 1% mocy Słońca.
  • dziesięciokrotności (!) łącznej energii wszystkich broni użytych podczas II Wojny Światowej.

Dla przypomnienia dodamy, że bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki posiadały odpowiednio 15 i 20 kiloton. Jedna megatona to natomiast 1000 kiloton. Łatwo więc wyobrazić sobie moc Car Bomby.

Skutki wybuchu wprawiły w osłupienie wszystkich naukowców. Car Bomba spowodowała:

  • wyparowanie kilku skalistych wysepek oraz wyparowanie pokrywy lodowca w promieniu 20 kilometrów,
  • wyparowanie wszystkich samochodów w promieniu 30 kilometrów,
  • promieniowanie cieplne było w stanie spowodować poparzenia trzeciego stopnia w promieniu 100 kilometrów. Radzieccy obserwatorzy byli 270 km od epicentrum wybuchu a i tak poczuli wyraźny impuls cieplny.

Sam wybuch był odczuwalny na Alasce, błysk widziany był z odległości 1 000 kilometrów a fala uderzeniowa okrążyła ziemię trzykrotnie.

Po co aż tak duża bomba?

Odpowiedź jest prosta – wyścig zbrojeń. Największa zdetonowana bomba atomowa przez Amerykanów miała siłę 15 megaton. Militarna przydatność takiej bomby jest jednak bardzo niska. Gdyby ZSRR chciał zniszczyć np. Londyn wystarczyła by im bomba o sile 1 megatony. Koszt przecież byłby znacznie mniejszy. ZSRR chciał aby Zachód się ich bał. Detonując tak mocną bombę osiągnął ten cel.

Jako ciekawostkę można dodać, iż twórca Car Bomby – Andriej Sacharow został później laureatem pokojowej nagrody Nobla. Wiedząc to, ta sama nagroda dla Baracka Obamy w 2009 roku, nie powinna nikogo dziwić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *