Czym się kierować podczas zakupu kagańca dla psa?
Kiedy potrzebujemy kupić dla naszego psa kaganiec, to przede wszystkim musimy kierować się jego dobrem. Prawidłowo dopasowany i założony będzie zapewniał bezpieczeństwo otoczeniu.
W jakim celu zakłada się psu kaganiec?
Oczywiście najważniejszym powodem dla którego zakłada się psu kaganiec, jest zabezpieczenie ludzi oraz zwierząt, którzy pozostają w bliskim kontakcie z pupilem przed możliwą agresją lub ugryzieniem. Wymagany jest przede wszystkim w środkach komunikacji publicznej, gdyż bez niego nie będziemy mogli pojechać z psem tramwajem, pociągiem czy autobusem. Kaganiec chroni także samego psa przed zatruciami. Uniemożliwia mu bowiem zjadanie przypadkowo znalezionego pożywienia na spacerze, które może być zatrute i doprowadzić do poważnej infekcji oraz chorób.
Jak dobrać rozmiar kagańca dla psa?
Producenci oferujący kagańce dla psa zawsze wyszczególniają przy konkretnym modelu i rozmiarze, dla jakiej rasy jest on przeznaczony. Żeby jednak mieć pewność, że będzie on idealnie pasował dla naszego pupila, musimy mu po prostu zmierzyć kufę. Jest to szczególnie ważne, kiedy dokonujemy zakupów przez internet. Najlepiej jest jednak wybrać się osobiście z psem do sklepu i na miejscu przymierzyć konkretny kaganiec. W ten sposób będziemy mieli pewność, że idealnie pasuje i nie stwarza problemów przy zianiu, piciu wody, a nawet treningach. Pomiar psiej kufy dokonujemy w dwóch obszarach. Na początek mierzymy obwód w najszerszym miejscu, a następnie mierzymy całą długość. Do takich wymiarów należy dodać około 2 cm luzu i dopiero na tej podstawie możemy wybrać konkretny kaganiec.
Co zrobić, aby kaganiec kojarzył się psu z czymś dobrym?
Żeby pies chciał chodzić w kagańcu, musimy go do tego odpowiednio przygotować. Zanim więc pokażemy mu go, warto przygotować sobie odpowiednie smakołyki. Gdy pierwszy raz pokazujemy psu kaganiec, to dajemy mu smakołyk. W następnym kroku smakołyk trzymamy w ręce i bierzemy w nią kaganiec, tak aby skłonić psa do włożenia pyska do środka. Pierwsze szkolenie powinno trwać bardzo krótko, zaledwie kilka lub kilkanaście sekund. Dalsza część treningu ma na celu wydłużenie czasu, w którym pies będzie miał założony kaganiec. Najprościej jest uzyskać to, podając mu smakołyki przez otwory. Dobrym pomysłem jest także posmarowanie wnętrza kagańca kremem albo pasztetem i dać mu wylizać. Po kilku dniach trenowania pies będzie spokojnie wytrzymał w kagańcu kilka, a nawet kilkanaście minut. Będzie to znak, że bez problemu możemy wyjść z nim na spacer. Jeżeli założymy psu kaganiec po raz pierwszy w życiu i pójdziemy na długą przechadzkę to bardzo prawdopodobne, że zniechęcimy go do tego i szybko będzie chciał się pozbyć kagańca z kufy. Warto więc wykonać kilka treningów, które pomogą zaprzyjaźnić się psu z kagańcem.