Jak radzić sobie z uciążliwą alergią?

Alergia jest chorobą przewlekłą, przy której okresy z uciążliwymi i męczącymi objawami przeplatają się z okresami bezobjawowymi. Czy wiesz, co stosować, aby skutecznie zmniejszyć symptomy alergii? Co wybrać – tabletki, krople czy spray?

Tabletki, krople czy spray na alergię?
Obecnie dostępnych jest wiele leków bez recepty, które umożliwiają efektywne leczenie alergii. Jednym z typowych objawów alergii jest nieżyt nosa. Wyciek wodnistej wydzieliny może być bardzo intensywny, przez co znacząco pogarsza nastrój i komfort pacjenta. Dodatkowo pojawić się mogą takie dolegliwości jak swędzenie nosa, kichanie, łzawienie, świąd oczu oraz ich zaczerwienienie. Tabletki na alergię na aptekadlarodziny.pl skutecznie zmniejszają lub eliminują objawy tej choroby. Dużym zainteresowaniem cieszą się leki przeciwalergiczne nowszej generacji, które w przeciwieństwie do starszych leków zapewniają dłuższe działanie i nie powinny powodować senności. Do tej grupy preparatów należą m.in. tabletki Hitaxa Fast, Contrahist Allergy oraz Allertec Effect.
Alternatywą są miejscowe preparaty na alergię, takie jak krople i spraye. Krople do oczu na alergię bez recepty – Apteka dla Rodziny oferuje leki przeciwalergiczne do oczu, które zmniejszają zaczerwienienie, swędzenie oraz łzawienie. Leki te są głównie rekomendowane osobom, które zmagają się z dolegliwościami alergii skoncentrowanymi w obrębie narządu wzroku. Jeśli pojawia się więc alergiczne zapalenie spojówek, dobrym wyborem będzie zastosowanie kropli do oczu. Działają one głównie w miejscu objawów, łagodząc uciążliwe dla chorego dolegliwości.
Przy alergicznym nieżycie nosa można natomiast zastosować krople lub spray donosowy. Te leki są zalecane, jeśli objawy alergii dotyczą przede wszystkim błony śluzowej nosa. Ważną rolę w leczeniu alergii pełnią glikokortykosteroidy donosowe, które wykazują działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Miejscowe stosowanie leku mocno ogranicza jego wchłanianie do ustroju. Dzięki temu spray na alergię jest znacznie bezpieczniejszy w stosowaniu niż sterydy doustne.
Tabletki, krople, spraye na alergię – czy można je łączyć?
Spray do nosa na alergię w ofercie Apteki dla Rodziny ogranicza wyciek wydzieliny z nosa, zmniejsza obrzęk błony śluzowej, redukuje swędzenie oraz kichanie. Nie u każdej osoby przynosi on jednak wystarczającą ulgę. W takich sytuacjach można łączyć leki na alergię. Korzystne jest połączenie sterydu donosowego z doustnym lekiem przeciwhistaminowym, takim jak chociażby wspomniane już tabletki. Efektywność takiej terapii może być większa. Podobnie, można stosować też leki doustne z kroplami do oczu. Łączenie leków na alergię jest wskazane u tych pacjentów, u których pojedynczy lek nie uśmierza w wystarczającym stopniu objawów alergii.
W leczeniu alergii ważna jest systematyczność. Przy alergii na pyłki zaleca się rozpoczęcie stosowanie wybranych leków przeciwalergicznych 1-2 tygodnie przed sezonem pylenia. Zapobiega to wystąpieniu pierwszych oznak alergii.