Jakiej maszynki do papierosów używać – tłokowej, sprężynowej, a może zwijarki?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli nabijarek do papierosów. Która będzie jednak najlepsza? Cóż, zależy to od wielu czynników. Ile papierosów dziennie zamierzasz skręcić? Jak szybko chcesz je produkować? Jak łatwy ma być proces ich wytwarzania? To tylko niektóre z pytań, na które musisz znać odpowiedź, aby świadomie wybrać maszynkę do papierosów.
- Maszynka do papierosów – 2 główne typy
- Zwijarka – ręczna lub automatyczna
- Na które urządzenie się zdecydować?
Maszynka do papierosów – 2 główne typy
Własnoręczne skręcanie papierosów nie jest wcale takie proste. Oczywiście ćwiczenie czyni mistrza, jednak o wiele łatwiejszym rozwiązaniem będzie zakup nabijarki do papierosów. Maszynka do papierosów jest bardzo prosta w użyciu. Wystarczy umieścić tytoń w podajniku i w odpowiednim miejscu umieścić rurkę papierosową z filtrem. Następnie włączyć maszynę – et voila! Papieros gotowy!
Tłokowa maszynka do papierosów
Za pomocą tego urządzenia jesteśmy w stanie otrzymać papierosy nie różniące się od tych ze sklepu praktycznie niczym. Stworzenie dwudziestu sztuk zajmie nam zaledwie kilka minut. Tytoń jest umieszczany w glizie za pomocą specjalnego tłoka.
Bardzo istotną kwestią jest dobór tytoniu, a konkretnie stopnia jego wilgotności. Optymalny będzie zatem tytoń o zawilgoceniu wynoszącym między 11 a 14%. Niestety, sprzedawany w sklepach tytoń zawiera najczęściej stopień wilgotności na poziomie 20%. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie obsuszenie go przed skręceniem w tłokowej nabijarce.
Sprężynowa maszynka do papierosów
W przypadku tego urządzenia stosuje się sprężyny, które wpychają tytoń do glizy papierosowej. Korzystanie z tej nabijarki jest bardzo proste, chociaż nie wolne od wad – sprężyny mogą bowiem czasami pociąć tytoń na zbyt drobne kawałki. Wynikiem tego może być tytoń, który z powodu zbyt drobnego cięcia nie będzie dobrze trzymał się w rurce papierosowej. Może to tym samym powodować wypadanie żaru podczas palenia.
Należy pamiętać, że w przypadku maszynki sprężynowej lepiej sprawdzi się wilgotniejszy tytoń (14-18%) o dłuższych nitkach. Kupując zatem tytoń w sklepie, można go delikatnie osuszyć, jednak nie wymaga to tyle czasu, jak w przypadku maszynki tłokowej.
Większość nabijarek sprężynowych jest elektrycznych. Same odmierzają odpowiednią ilość tytoniu. Dodatkowym plusem tego urządzenia jest tryb, niekiedy nawet pięciostopniowej regulacji gęstości nabijania glizy papierosowej.
Zwijarka – ręczna lub automatyczna
Innym typem urządzenia do tworzenia papierosów jest zwijarka. Zbudowana jest z dwóch rolek oraz taśmy. Dobrze ubity tytoń oraz filtr należy umieścić między rolkami. Następnie wystarczy kciukami zsuwać rolki, co spowoduje zrolowanie tytoniu. W kolejnym kroku wystarczy wkręcić między rolki bletkę, pamiętając, by przed skręceniem papierosa lekko poślinić warstwę kleju. Wprawiona osoba jest w stanie stworzyć takiego papierosa w ekspresowym tempie.
Na które urządzenie się zdecydować?
Ręczne maszynki tłokowe są łatwe w użyciu, ale jeśli chcemy produkować duże ilości papierosów, lepiej wybrać nabijarkę elektryczną. W przypadku ręcznej maszynki do papierosów nadal można produkować duże ich ilości, ale będzie to trwało nieco dłużej i wymagało nieco więcej wysiłku.
Ogólnie rzecz biorąc, zarówno ręczne, jak i elektryczne maszynki do zwijania papierosów mają bardzo solidną konstrukcję, a ich cena wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nabijarki elektryczne będą droższe od ręcznych, gdyż są łatwiejsze w użyciu, a także szybciej produkują papierosy.
Warto zauważyć, że proces produkcji własnych papierosów jest bardzo prosty. Ponadto można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, zwłaszcza gdy pali się dużą ilość papierosów dziennie.