Fairbairn-Sykes – najbardziej znany nóż na świecie?
Nóż szturmowy Fairbairn-Sykes, to legendarna broń armii brytyjskiej opracowana krótko przed II wojną światową. Używali jej m.in. komandosi SAS, czy Legia Cudzoziemska
Jego nazwa pochodzi od nazwisk projektantów Williama E. Fairbairna, brytyjskiego oficera i instruktora walki wręcz policji municypalnej Szanghaju oraz Erica A. Sykesa, oficera sił specjalnych szanghajskiej policji. Opracowali krótko przed wojną kilka typów noży bojowych, wykonywanych początkowo z bagnetów Lee Metford M1888, znajdujących się na wyposażeniu policji.
Ostateczną wersję noża ich projektu przyjęła w 1940 r. armia brytyjską. W 1941 i 1942 zostały opracowane kolejne wersje, różniące się drobnymi szczegółami, głównie budową rękojeści i jelca (wz.1940 miał dłuższy jelec, lekko wygięty w kształcie S).
Nóż Fairbairn-Sykes wykonywany był w całości ze stali węglowej, a jego rękojeść mogła być mosiężna, aluminiowa lub drewniana.
Broń ta przeznaczona była głównie dla oddziałów specjalnych SAS, zwiadu, rozpoznania i komandosów, ale również dla armii brytyjskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej.
Co ciekawe w noże te była wyposażona była również polska 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa, a po II wojnie światowej były one produkowane również na zamówienie francuskiej Legii Cudzoziemskiej.
Na nożu Fairbairna-Sykesa oparty jest amerykański sztylet marines, zaprojektowany w 1942 przez kpt. Clifforda Shueya oraz brytyjski nóż agentów (agents knife).
Ten nóż, to dziś legenda.