Oparzenia – co robić, kiedy spotka nas najgorsze?
Niestety oparzenia to wypadki, które mają miejsce zarówno w domu, jak i w pracy. Wystarczy chwila nieuwagi i problem gotowy. Zmiana na skórze jest nie tylko bardzo nieestetyczna, ale też niezwykle bolesna. Co należy do metod pierwszej pomocy w takiej sytuacji? Jak rozróżnić poszczególne stopnie? Co zrobić, aby rana po oparzeniu dobrze się goiła? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.
Czym różnią się oparzenia I, II i III stopnia?
Wyróżniamy kilka rodzajów oparzeń, są to między innymi oparzenia termiczne (np. poparzenia gorącym napojem) i chemiczne (np. ługiem, kwasem). Oprócz tego może dojść do uszkodzeń elektrycznych lub radiacyjnych (np. po promieniowaniu radioaktywnym) oraz słonecznych.
Poza tym wyróżniamy inny podział, chodzi tu o oparzenia I, II i III stopnia, które różnią się między sobą poziomem uszkodzenia skóry. Najłagodniejszy stan, stopień pierwszy objawia się zazwyczaj zaczerwienieniem skóry oraz jej rumieniem. Najczęściej towarzyszy temu lekki obrzęk i bolesne pieczenie.
Przy drugim stopniu zwykle podobnie pojawia się zaczerwienienie i obrzęk oraz ból, a do tego obecny jest pęcherz wypełniony żółtawym płynem surowiczym. Przy oparzeniach trzeciego stopnia ma miejsce zniszczenie całej warstwy skóry, w niektórych miejscach jest ona niewrażliwa na dotyk, często wymaga po prostu leczenia operacyjnego.
Dodatkowo oparzenia takie dzielimy na lekkie, średnie i ciężkie, które uzależnione są od powierzchni uszkodzonej skóry. W przypadku dzieci nawet 10 proc. poparzenie może być niebezpieczne, dlatego zawsze warto konsultować taki stan z lekarzem.
Oprócz tego zawsze udajemy się do niego po pomoc, kiedy miało miejsce poparzenie prądem lub substancją żrącą bez względu na wiek poszkodowanego. Wsparcie specjalisty jest także potrzebne wtedy, kiedy osoba oparzona choruje na cukrzycę lub ma problemy z krążeniem.
Oparzenie i co dalej? O czym musisz pamiętać?
Przy oparzeniach gorącą wodą chłodzimy takie miejsce wodą mającą niską temperaturę, zalecany czas to 15-30 minut. Dodatkowo ściągamy biżuterię, zanim oparzone miejsce spuchnie. Co ważne, nigdy nie przekuwamy powstałych pęcherzy.
Podczas wykonywania opatrunku trzeba pamiętać, że bardzo ważne jest w takich chwilach zachowanie odpowiednich zasad higieny. Może tu bowiem dojść do zakażenia. Dodatkowo nie zaklejamy chorego miejsca plastrem.
Idealna maść na oparzenia – jaki produkt wybrać?
Jaka powinna być najlepsza maść na oparzenia? Przede wszystkim taka, która przyspieszy gojenie rany, a do tego pomoże uniknąć infekcji. Musi ona również natychmiastowo zmniejszyć ból oraz ryzyko powstania strupów i blizna. Produkty tego typu tworzą specjalną barierę ochronną, przez co skóra regeneruje się znacznie szybciej. Warto, aby środek nie zawierał parabenów i był łatwy w aplikacji.