TOP 10 – Najdroższe filmy 2013 roku

2013 rok obfitował w wielkie produkcje filmowe. Budżety najdroższych hollywoodzkich megahitów wystarczyłyby na sfinansowanie całej polskiej kinematografii na kilka lat. Jak wysokość wyłożonych pieniędzy wpłynęła na poziom filmowy? Nie nam oceniać. W końcu o gustach się nie dyskutuje…

2013 rok obfitował w wielkie produkcje filmowe. Budżety najdroższych hollywoodzkich megahitów wystarczyłyby na sfinansowanie całej polskiej kinematografii na kilka lat. Jak wysokość wyłożonych pieniędzy wpłynęła na poziom filmowy? Nie nam oceniać. W końcu o gustach się nie dyskutuje…

 

10. World War Z – 540 mln dolarów

Jeszcze kilka lat temu filmy o zombie były niskobudżetowe. Dziś im więcej nieumarłych tym większa kasa wyciągana z naszych portfeli. World War Z powstało na podstawie bestsellerowej książki Maxa Broxa pod tym samym tytułem. Brad Pitt próbował dorównać oryginałowi, ale poza efektami specjalnymi w filmie na ma za bardzo co oglądać.

 

9. Kurdowie – 587.2 mln dolarów

Epoka bliska Flinstonom, fabuła standardowa jak to zwykle w filmach animowanych dla dzieci. Wizualnie to jednak całkiem udany produkt. Może podobać się nie tylko najmłodszym twardzielom.

 

8. Thor: Mroczny świat – 621.6 mln dolarów

Twórcy postanowili wycisnąć z mitycznego Thora ostatnie soki. Udało się, bo efekty specjalne miażdżą z siłą kamiennego młota.

 

7. Grawitacja – 642.5 mln dolarów

To film z gatunku tych, które po prostu trzeba zobaczyć w kinie. Efekt nawet na 42-calowej plazmie nie będzie nawet zbliżony do wrażeń wizualnych serwowanych na wielkim ekranie. Ogólne wrażenia z filmu mamy jednak mieszane. Dokładnie tak jak po zdjedzeniu dużej paczki popcornu – niby dobre, ale jednak potem mdli.

 

6. Man Of Steel – 662.8 mln dolarów

Historia Supermana odświeżona przez Christophera Nolana musiała stać się hitem. Wizerunek superbohatera w stylizacji gejfriendly wreszcie odszedł do lamusa. Warto było wydać na to ponad 600 milionów dolarów.

 

5. Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia – 738.3 mln dolarów

To jedyny film na tej liście, którego nie wyświetlano w 3D. Druga część trylogii podsyciła nasz apetyt na wielki finał. A ten jak przystało na Hollywood podzielono na dwie części. Ałć…

 

4. Uniwersytet potworny – 743.6 mln dolarów

Prequele rzadko wychodzą filmom na dobre. W tym przypadku to jednak strzał w dziesiątkę. Początki straszenia w wykonaniu Sullivana i Wazowskiego to kawał dobrego humoru i moralitet o trudnej przyjaźni.

 

3. Szybcy i wściekli 6 – 788.7 mln dolarów

Odgłos ryczących silników przyciągnął do kin już po raz szósty. Szybcy i wściekli 6 to chyba jeden z nielicznych filmów akcji w których widz nie ma czasu na zaczerpnięcie oddechu. Na ekranie dzieje się tyle, że wątek fabularny schodzi na dalszy plan.

 

2. Minionki rozrabiają – 918.4 mln dolarów

Minionki podobnie jak w poprzedniej części rozbawiły dzieci i ich rodziców. I kosztowały więcej niż gaże wszystkich aktorów z Szybkich i wściekłych.

 

1. Iron Man 3 – 1,2 mld dolarów

Mało kto spodziewał się, że trzecia część przebije sukces „jedynki”. Gigantyczny nawet jak na Hollywood budżet widać gołym okiem. Te efekty specjalne muszą się podobać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *