TOP 10 – Najdroższe filmy 2013 roku
2013 rok obfitował w wielkie produkcje filmowe. Budżety najdroższych hollywoodzkich megahitów wystarczyłyby na sfinansowanie całej polskiej kinematografii na kilka lat. Jak wysokość wyłożonych pieniędzy wpłynęła na poziom filmowy? Nie nam oceniać. W końcu o gustach się nie dyskutuje…
2013 rok obfitował w wielkie produkcje filmowe. Budżety najdroższych hollywoodzkich megahitów wystarczyłyby na sfinansowanie całej polskiej kinematografii na kilka lat. Jak wysokość wyłożonych pieniędzy wpłynęła na poziom filmowy? Nie nam oceniać. W końcu o gustach się nie dyskutuje…
10. World War Z – 540 mln dolarów
Jeszcze kilka lat temu filmy o zombie były niskobudżetowe. Dziś im więcej nieumarłych tym większa kasa wyciągana z naszych portfeli. World War Z powstało na podstawie bestsellerowej książki Maxa Broxa pod tym samym tytułem. Brad Pitt próbował dorównać oryginałowi, ale poza efektami specjalnymi w filmie na ma za bardzo co oglądać.
9. Kurdowie – 587.2 mln dolarów
Epoka bliska Flinstonom, fabuła standardowa jak to zwykle w filmach animowanych dla dzieci. Wizualnie to jednak całkiem udany produkt. Może podobać się nie tylko najmłodszym twardzielom.
8. Thor: Mroczny świat – 621.6 mln dolarów
Twórcy postanowili wycisnąć z mitycznego Thora ostatnie soki. Udało się, bo efekty specjalne miażdżą z siłą kamiennego młota.
7. Grawitacja – 642.5 mln dolarów
To film z gatunku tych, które po prostu trzeba zobaczyć w kinie. Efekt nawet na 42-calowej plazmie nie będzie nawet zbliżony do wrażeń wizualnych serwowanych na wielkim ekranie. Ogólne wrażenia z filmu mamy jednak mieszane. Dokładnie tak jak po zdjedzeniu dużej paczki popcornu – niby dobre, ale jednak potem mdli.
6. Man Of Steel – 662.8 mln dolarów
Historia Supermana odświeżona przez Christophera Nolana musiała stać się hitem. Wizerunek superbohatera w stylizacji gejfriendly wreszcie odszedł do lamusa. Warto było wydać na to ponad 600 milionów dolarów.
5. Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia – 738.3 mln dolarów
To jedyny film na tej liście, którego nie wyświetlano w 3D. Druga część trylogii podsyciła nasz apetyt na wielki finał. A ten jak przystało na Hollywood podzielono na dwie części. Ałć…
4. Uniwersytet potworny – 743.6 mln dolarów
Prequele rzadko wychodzą filmom na dobre. W tym przypadku to jednak strzał w dziesiątkę. Początki straszenia w wykonaniu Sullivana i Wazowskiego to kawał dobrego humoru i moralitet o trudnej przyjaźni.
3. Szybcy i wściekli 6 – 788.7 mln dolarów
Odgłos ryczących silników przyciągnął do kin już po raz szósty. Szybcy i wściekli 6 to chyba jeden z nielicznych filmów akcji w których widz nie ma czasu na zaczerpnięcie oddechu. Na ekranie dzieje się tyle, że wątek fabularny schodzi na dalszy plan.
2. Minionki rozrabiają – 918.4 mln dolarów
Minionki podobnie jak w poprzedniej części rozbawiły dzieci i ich rodziców. I kosztowały więcej niż gaże wszystkich aktorów z Szybkich i wściekłych.
1. Iron Man 3 – 1,2 mld dolarów
Mało kto spodziewał się, że trzecia część przebije sukces „jedynki”. Gigantyczny nawet jak na Hollywood budżet widać gołym okiem. Te efekty specjalne muszą się podobać.