Top 10 – Najlepsze armie świata

indian-army

Która armia na świecie jest najlepsza? Postanowiliśmy to sprawdzić – przeanalizowaliśmy uzbrojenie i potencjał militarny poszczególnych armii.


2- Armia Amerykańska

 armia-amerykanska

Armia Stanów Zjednoczonych jest obecnie jedną z najlepiej wyposażonych i zorganizowanych armii na świecie. Pracują w niej, obok zawodowych żołnierzy, ludzie bardzo różnych zawodów – od lekarzy, przez programistów, do naukowców. Ogólnie w Siłach Lądowych, Marynarce, Korpusie Marines, Siłach Powietrznych, Straży Przybrzeżnej oraz w Gwardii Narodowej służy ponad 1,5 mln ludzi. W 2000 r. około 530500 służyło w Siłach Lądowych, 400000 w Marynarce, 385000 w Siłach Powietrznych, 174000 w Korpusie Marines, i 37000 Straży Przybrzeżnej. 15% stanu amerykańskiej armii stanowią oficerowie.

Osoby chcące wstąpić do służby w armii USA muszą podpisać kontrakt zaciągu do wojska, zobowiązujący zwykle do 8 lat służby. W zależności od warunków kontraktu, 2 do 6 lat spędza się w służbie czynnej, a pozostałe w rezerwie. Kontrakt ten zawiera zobowiązanie armii do spełnienia zawartych w nim warunków odnośnie rodzaju pracy, wysokości wynagrodzenia, rodzaju i wysokości dodatków, a także możliwości kształcenia. Natomiast przyszły żołnierz zobowiązuje się do satysfakcjonującej służby przez okres obowiązywania kontraktu.

Armia wymaga od rekrutów albo wyższego wykształcenia, albo jego ekwiwalentu w postaci określonych warunków zaciągu. W 2000 roku 9 na 10 rekrutów miało w związku z tym ukończone studia wyższe. System rekrutacji do armii jest w Stanach szczególnie rozwinięty. Istnieje cała sieć punktów rekrutacyjnych, w których można się dowiedzieć jak najwięcej na temat służby w wojsku. Udzielają one również informacji na temat możliwości uzyskania dla siebie jak największych korzyści i dróg własnego rozwoju. Istnieje na przykład opcja wcześniejszego zgłoszenia akcesu na wojskowe kursy zawodowe w ramach zawodu interesującego kadeta. W armii USA, pod względem dostępności do zawodu, panuje praktyczne równouprawnienie mężczyzn i kobiet. Nie mają one dostępu jedynie do stanowisk mających bezpośredni kontakt z wrogiem na polu walki.

Według różnych szacunków w szeregach liczącej około 1,4 mln żołnierzy US Army służy kilkadziesiąt tysięcy obcokrajowców. To głównie Latynosi: Meksykanie i Dominikańczycy, oraz Filipińczycy. Niektórzy z nich robią błyskotliwe kariery. Najbardziej znanym przypadkiem jest gen. John Shalikashvili, urodzony przed wojną w Warszawie syn gruzińskiego oficera, który w latach 1993 – 1997 sprawował funkcję przewodniczącego kolegium szefów połączonych sztabów, najwyższe stanowisko w amerykańskim wojsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *